Adet Kanaması Gecikmesinin Nedenleri

Kadınlarda düzenli olarak görülen adet kanaması (regl), bazı kadınlarda erken, bazı kadınlarda ise geç görülebiliyor. Adet kanamasının erken gözükmesinin veya adet kanamasının geç gözükmesinin birden çok nedenleri olabilir. Bayanlarda genellikle 28-30 günde bir adet görülür. Bazı kadınlarda ise bu düzen 1 hafta erken veya 1 hafta geç olarak görülür ki bu da sağlık açısından normal sayılır.

İnsanların yaşamında ki stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, spor, üzüntüler gibi pek çok faktör adet düzenini etkileyebilir.

Adet kanaması nedir ve nasıl olur, neden olur?

Üreme çağında bir kadının yumurtalıkları her ay bir yumurta üretir. Eğer kadın o ay gebe kalmazsa (ki bu yaklaşık geçen adetin birinci gününden itibaren 14.-16. günler civarıdır) gebeliğe hazırlanmış rahim içi zarı adet kanaması olarak dışarı dökülür. Bu dökülme kanaması 4-5 gün sürer ve adet kanaması olarak adlandırılır.

Adet Kanaması Gecikmesinin Nedenleri

Adet Kanaması Gecikmesinin Nedenleri

Adet düzensizliği nedir?

Aslında adet düzensizliği kadınlarda bir açıdan normal sayılabilir. Çünkü; yaşamı boyunca zaman zaman adet kanamalarında düzensizlikler olabilir. Adet düzensizliği diyebilmek için bu durumun yineleyici nitelikte olması gerekir. Aşağıdaki durumlarda adet düzensizliğinden söz edilebilir. Adet düzensizliği adet kanamasının ritminin, miktarının ya da her ikisinin birden bozulmasıdır.

Adet düzensizliğinin nedeninin belirlenmesinde kanamaların miktarı önemli midir?

Adet düzensizliğinin nedenlerinin tespit edilmesinde kanamanın miktarı da büyük önem taşır. Adetlerin hiçbir düzeni yoksa, sürekli kanıyor veya uzun süre hiç kanama olmuyorsa bu durumu düzensizlik olarak değerlendirmek gerekir. Miktar olarak çok az veya aşırıysa bu da bir düzensizliktir. Kanamanın çok olması 7 günden uzun süren ve gün içinde aşırı ped değişimine sebep olan, parçalar içeren adetleri kapsar. Bu tip kanamalar genellikle hastalarda kansızlığa da sebep olur. Az adet kanaması 1 gün süren ve ped değiştirmeye bile gerek bırakmayan kanamalardır. Hormonal nedenlerle olabileceği gibi enfeksiyona bağlı da olabilir. Kürtaj veya bazen sezaryen ameliyatı sonrası da ortaya çıkabilir.

[ad#orta]
Adet düzensizliği olduğunda ne yapmalıyım?

Adet düzensizliği insanda bir sorun olduğuna işaret eder, nedenin tespit edilip, tedavi edilebilmesi için bir kadın hastalıkları uzmanına gözükmek tabi ki en iyisi olacaktır. Böylece adet düzensizliğinin neden olabileceği kansızlık ve üreme sağlığının da oluşabilecek kalıcı bozuklukların önüne geçilmiş olunur.

Adet Kanamalarında ne zaman doktora başvurmalıyım?

  • Adet kanamaları 9 yaşından önce başlamışsa,
  • 16 yaşına kadar meme gelişimi, tüylenme, vücut şeklinin değişmesi gibi, ikincil seks karakterleri denilen değişiklikler başlamamış ve henüz adet görülmemiş ise,
  • Adet kanamaları 21 günden daha sık, 35 günden daha uzun aralıklarla oluyorsa,
  • Adet kanamaları 7 günden uzun 1 günden kısa sürüyorsa,
  • İki adet kanaması arasında kanamalar, lekelenmeler oluyorsa,
  • Adet kanamaları aşırı miktarda oluyorsa.

Leave a Reply