Derya Baykal Bere Yapımı

Derya Baykal 12 Aralık 2014 Cuma Deryanın Dünyası programında Nihal Akçaalan ile birlikte bere yapılışı nasıl olur bizlerle paylaştı. Nihal Akçaalan gerçekten çok iyi bir örgü ustası ve de nako ipleriyle harika işler ortaya çıkartıyor bunu bir kere daha Derya Baykal’ın programında bizle gösterdi. Aşağıda berenin yapılışını hem yazılı anlatım hem resimler hem de berenin nasıl örüldüğünün videosunu koydum. Sizler istediğiniz seçenekten bereyi örüp kullanabilirsiniz. Şimdi berenin nasıl yapıldığını anlatmaya geçelim.

nihal-akcaalan-bere-yapimi

Bere yapımında kullanılan malzemeler : 1 adet nako süper saf yün ve 5 numaralı şiş bize yetecektir.

Berenin Yapılışı

Bere’ye 80 ilmek başlanır. 3 cm haraşo örülüp örnek uygulamaya başlanır. Bere boyu 23 cm’de bütün ilmekler 1. ilmeğin üzerinden geçirilerek bitirilir.

Bere Örnek Uygulama

  • 1. sıra için bütün ilmekler 1 ters 1 düz şeklinde örülür.
  • 2. sıra * 1 ilmek düz örülür, yanındaki ters ilmek şişe örmeden alınırken ilmeğin üzerine iplik dolanır. * işaretinden tekrar edilerek sıra tamamlanır.
  • 3. sıra için ise 1 sırada düz örülen ilmekler düz örülürken, iplik dolanan ilmekler aynı şekilde şişe alınıp üzerine iplik dolanır.
  • 4. sıraya geldiğimizde ise üzerine iplik dolanan ilmekler birlikte alınarak ters kesilirken diğer ilmekler düz örülür.
  • 5. sıra ise 1. sıradan tekrar edilerek örgüye devam edilir.

Berenin Yapılış Videosu

Berenin Yapılış Resimleri

Leave a Reply