Derya Baykal İki Renk Bebek Hırkası Örülüşü

Derya Baykal 19 Aralık 2014 Cuma gününki Deryanın Dünyası programına Zerrin Kaya’yı konuk ederek bebekler için yine şık bir hırka örgü modelini bizlere paylaştı. Hırkanın modelinin adı iki renk hırka olarak geçiyor ve bebekler için örülüyor. Örgü de iki farklı renkte bebek yünü ve 3.5 nolu şiş kullanılıyor. Derya baykalın bebek hırkası yapılışı aşağıda videolu anlatım, resimlerle örnek model gösterimi ve yazılı olarak anlatımı sizler için hazırlanmıştır.

derya-baykal-iki-renk-bebek-hirkasi-orulusu

Yakadan 64 ilmek atılarak başlanır. 4 sıra düz örgü örülür. kolları ayırmak için kenardan 10 ilmek düz örgü örülür. 1 ilmek dolayarak atılır, 1 düz örülür yine 1 ilmek şişe dolayarak atılır, 10 ilmek düz örgü örülür, 1 dolanır, 1 düz örülür, 1 dolanır, 20 ilmek düz, 1 dolanır, 1 düz örülür, 1 dolanır, 10 ilmek düz örülür yine 1 dolanır , 1 düz örülür, 1 dolanır ve 10 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır. Arka sıralar hep ters örgü olarak örülür.

Kol ayrımlarındaki ajur modelimizin 2. sırasında: 10 ilmek düz, 1 dolayarak arttırma 3 ilmek düz yine 1 dolayarak arttırma yapılır diğer arttırma yerleri de aynı şekilde örülerek sıra tamamlanır. Ajurumuzun son sırasındaki ise yine kenardan 10 ilmek düz örülür, 1 dolanır, 1 ilmek düz, 1 dolanır, 3 ilmek birlikte düz olarak örülür, 1 dolanır, 1 düz ve yine dolanarak örnek tamamlanır.

Tekrar başta yapıtığımız gibi ikinci örneğe başlanır.( 1 dola , 1 düz, 1 dola). Bu şekilde kol ayrımlarında 3 adet örnek olunca; örgümüzün tersinden diğer renk yüne geçilerek ters örgü örülür. Kol ayrımlarına geldiğimizde ajur kısmındaki 3 ilmek haroşanın sağından ve solundan birer ilmek arttırılır. Örgümüz haraşo olarak devam eder. Renk değişiminden sonra 9 haraşo sırası olunca sadece kollar örülür diğer ilmekler bekletilir. Kol altından 23 diş haraşo olunca örgümüzün arka tarafından diğer renk yüne geçilir ve ters örgü örülür. Ön yüzde; kol ayrımlarında yaptığımız örnek 1 adet çalışılır, 1 sıra düz örgü örülür, ilmekler kesilerek bitirilir. Diğer kolda aynı şekilde örülür. Beden ilmekleri birleştirilir. 24 diş haraşo örülür. Etek ucuna diğer renk yünle 10 ilmek ara ile robadaki örnek üç kez tekrarlanarak konulur. Bütün ilmekler kesilerek bitirilir. Düğme pati için ön kenardan valon kısmının üzerinden 48 ilmek çıkarılır 4 diş haraşo örülür ve kapatılır. Diğer ön pat aynı şekilde örülürken; 8 ilmek ara ile 5 adet ilik açılır ve ilmekler kapatılır.

Bebek Hırkası Yapılışı Videosu

İki Renk Bebek Hırkası Resimleri

Leave a Reply