Derya Baykal Nurgün Tezcan Bere Yapımı 2

24 Kasım 2014 Derya Baykal‘ın  Deryanın dünyası programında Nurgün Tezcan’nın yaptığı örgü berenin yapılışını hem resimlerini hem de şapkanın nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki resimlerde Nurgün Tezcanın beresi veya şapkası da diyebileceğimiz modelin yapılışı tam olarak anlatılmaktadır.Yapılışında hem büyükler için hem çocuklar için ölçüler verilmiştir. Bu modelden ister bere, ister bebek battaniyesi, ister yastık, ister yelek, ister atkı ya da her sırada farklı renkler kullanarak bereler şapkalar yapabilirsiniz ve sizde Derya Baykalın renkli rüyalarına katılabilirsiniz.

Berenin Yapılış Resimleri Modellerle

Derya Baykal ve Nurgün Tezcan Beresi Yapımı Anlatımı

 • 3 zincirle üst sıraya çıkın her trabzana ikişer trabzan yaparak tekrar 10 adet trabzan yapılacak 20 trabzan olacak şekilde örüleccek
 • 3 zincirle yukarı üst sıraya çıkın ve bu sefer 1 tanesine 2 li 1 tanesine de tek trabzan olacak şekilde yapınız
 • 3 zincirle yukarı üzt sıraya çıkın 1 tanesine tek 3 tanesine tek tek tek trabzan yaparak şapkanın enini 90 trabzan olacak şekilde çoğaltınız ve son sırasını sıksın diye sık iğne yaparak devam ediniz.
 • Çoğaltma işi bittikten sonra normal üstündeki bademlerin de yapmasını çok basit olacaktır.
 • Bere yani şapka kısmına (aynı trabzana) bir sık iğne, ilmek alın çakma sık iğne, ilmek alın iki kerede çekin, ilmek alın 3 kerede çıkın, ilmek alın 4 kerede çıkın yani 5 adet dolgu olacak şekilde devam edin ve 5. trabzana yine sık iğneyle tutturun.
 • Bir üst sıraya geçerken 3 zincir çektiğimiz yere 1 sık iğne ile tutturun, ilmek alın çakma sık iğne, ilmek alın iki kerede çekin, ilmek alın 3 kerede çıkın, ilmek alın 4 kerede çıkın yani her üst sıra bu şekilde yapılır.

Yukarıdaki adımları tekrarladığınızda deryanın dünyasında yapılan örgü bere veya örgü şapkamız bitmiş hale gelecektir.

derya-baykal-nurgun-tezcan-bere-yapimi-deryanin-dunyasi-1

Nurgün Tezcanın yaptığı berenin yapılış aşamasına ait tüm resimler ilk ve son halleri aşağıda sizlere sergilenmeye çalışılmıştır.

2 thoughts on “Derya Baykal Nurgün Tezcan Bere Yapımı

 1. Reply sultan Oca 19,2015 13:54

  ìsinizde cok basarilisiniz

 2. Reply sultan Oca 19,2015 14:12

  derya abla ben sultan cok iyi calìsmalariniz var benim sizden isteklerim var vlasmaliyim

Leave a Reply