Derya Baykal Tığ İşi Atkı Bere Yapılışı

Merhabalar,  bugün sizler soğuk kış günlerine has olan atkı ve bere ile ilgili bir yazı hazırladım. Örneğimiz, Tığ İşi Atkı Bere ve ben sizlere bunun nasıl yapıldığını anlatacağım sizlerden de yazımız hakkında yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz…

Derya Baykal Tığ İşi Atkı Bere Modeli

Derya Baykal Tığ İşi Atkı Bere Modeli

Tığ İşi Bere Yapımı

Önce 50 cm zincir çekiniz, zircir çekme işlemi bittikten sonra, 1 sıra her zincir üzerine ikili trabzan yapınız. Atkı modelinde ki örneği uygulayınız örnek aşağıdadır. Bere boyunu 25 cm sonra bitiriniz, yan tarafını bitirdikten sonra berenin üst tarafını büzünüz ve ucuna püskül takınız.

[ad#orta]

Tığ İşi Atkı Yapımı

175 cm zincir çekiniz ve 2 sıra arayla renk değiştiriniz.

1.sıra: Zincir üzerine aynı zincir içine batılarak 7 adet ikili trabzan yapınız, 1 cm atlayın, aynı yere batılarak 2 adet sık iğne yapınız, 1 cm atlanır, aynı zincir içine 7 adet 2 li trabzan yapınız,1 cm atlanır … şeklinde devam edilir ve sıra tamamlanır.

2.sıra: 1 sıradaki 2 sık iğnenin ortasına 1 sık iğne, 2 zincir, 1 sık iğne yapınız, 6 zincir çekiniz,  4.trabzan üzerine 1 sık iğne , 2 zincir, 1 sık iğne yapınız, 6 zincir çekiniz, 1.sıradaki 2 sık iğnenin ortasına … şeklinde devam edilir ve sıra tamamlanır.

3.sıra: Renk değişimi yapınız, 4.trabzan üzerindeki sık iğnenin ortasına 2 sık iğne, diğer sık iğnelerin ortasına 7 şer adet 2 li trabzan yapınız.

4.sıra: 2. sıradan itibaren örnek tekrar edilir. Tolam 35 cm örünüz, örme işlemi bittikten sonra uçlarına püskül takılır.

Evet, hanımlar güzel ama biraz zahmetli atkı beremiz umarız hepinizin çok hoşuna gitmiştir. Güzel günlerde giyiniz.

Leave a Reply