Derya Baykaldan Örgü Baykuş Bere Yapımı

Derya Baykal, Deryanın Dünyası programında iplerden yapılan örgü baykuş bere modelini ve nasıl örüldüğünü bizlere televizyon ekranlarından sundu. Ben de anladığım kadarıyla sizlere örgü baykuş bere yapımını yazılı olarak en ince detayına kadar anlatacağım. İlk olarak kullanılan malzemelerden başlayalım.
Derya Baykaldan Örgü Baykuş Bere Yapımı

Örgü Baykuş Bere Malzemeleri

  • orta kalınlıkta ip
  • 5 numaralı şiş
  • 3 numaralı tığ

Örgü Baykuş Bere Yapımı

Bereye 70 ilmekle başlanır. 6 sıra 1 ters 1 düz örülür. Düz örgüye geçerken kahve ve krem rengi ip birlikte 20 cm örülür. Sıra sonuna kadar 2 ilmek birlikte alınarak eksiltilir. Sonrasında örgü baykuş bereye 3 sıra düz örülür. Aynı şekilde tüm sıra boyunca 2 ilmek birlikte alınarak eksiltilir. Kalan ilmekler iğne ile toplanıp dikilir.

Baykuş Berenin Kulak Kısmı

Berenin kulak kısmına 16 ilmekle başlanır. 7 sıra örülür, 6 ilmek kalana kadar 1 örülür 1 kesilir, bu şekilde 1 sıra örülür. 6 ilmek kalana kadar bu şekilde örülür ve toplanır.

Baykuş Berenin Göz Kısmı

Baykuş berenin gözleri için 4 zincir çekilir ve kapatılır. 15 ikili trabzan yapılır. 2.nci renk ile her yuvaya 2 defa batılıp ikili trabzan yapılır. Son sıra sık iğne ile tamamlanır.

Baykuş Berenin Burun Kısmı

Berenin burnu yaparken ise 3 zincir çekilir. Çakma sıkiğne ile 7 ilmek olana kadar sıra başlarında arttırılır. Çevresine sıkiğne geçilir ve tamamlanır.

Leave a Reply