Örgü Bere Yapımı – Derya Baykal

Derya Baykal 12 Ocak 2015 tarihli pazartesi gününki Deryanın Dünyası programında Nurgün Tezcan ile birlikte örgü bere yapılışını bizlerle paylaştı. Berenin yapılışını Nurgün Tezcan’ın ağzından dinliyoruz sizlere de nasıl örüldüğünü anlatmak için videoyu koydum ve anlatımını hem resimlerle zenginleştirmeye hem de sözel anlatımla desteklemeye çalıştım. İnanın bana Deryanın Atölyesi hiç durmadan çalışıyor ve çok güzel ürünler ortaya koyuyor bir kaç saatlik program içerisinde hem bere hem 10 farklı giyilen yelek hem de örgü ördek yapımını da bizlere gösterdi.

nurgun-tezcan-sapka-yapimi

Malzemeler : Himalaya everyday antipiiling 3 renk, 4-5 nolu şiş

Yapılışı :

 • Başka bir renkle 40 zincir çekelim. Bu zincirlerden esas renkle 35 ilmek çıkaralım. Bir sıra düz örelim son yedi ilmeği örmeden geri dönelim.
 • 2. sıra haraşo(ters) örelim son yedi ilmeği örmeden geri dönelim.
 • 3.sıra düz örelim son yedi ilmeği örmeden geri dönelim.
 • 4.sıra ters örelim son yedi ilmeği örmeden geri dönelim.
 • 5.sıra düz örelim son yedi ilmeği örmeden geri dönelim.
 • 6.sıra ters örelim sıra sonuna kadar.
 • Ana rengi bağlayalım 5 sıra ters örelim.
 • 3. rengi bağlayalım üste yaptığımız işlemi tekrarlayalım.
 • 10 sıra ana renkle ördükten sonra ara rengi yapalım ve yuvarlak şişe geçirelim yanları büzelim.
 • Yanlardan 10 ilmek çıkaralım 35+10+35+10 şeklinde 90 ilmeği yuvarlak şişle lastik örelim ve kapatalım.

Aşağıda nasıl örüldüğünün anlatan modelimizde vardır ona bakarak da örebilirsiniz.

derya-baykal-bere-orgu-modeli

Nurgün Tezcan Bere Yapım Videosu

Derya Baykal Örgü Bere Yapım Resimleri

Şapka Yapımı Derya Baykal ve Sibel Kavaklıoğlu

26.11.2014 tarihli Deryanın Dünyası programında Derya Baykal‘ın konuğu olan Sibel Kavaklıoğlu kış günlerinde  giyebileceğimiz şapka nasıl yapılır programında bizlere şapkanın nasıl yapıldığını anlattı. Şapka yapımı yazımın devamında hem video olarak şapkanın nasıl örüldüğünü hem de yazılı olarak şapkanın nasıl yapıldığını paylaştım.

orgu-sapka-yapimi-deryanin-dunyasi

Şapka İçin Gerekli Malzemeler

 • Orta kalınlıkta yün
 • 5 nolu tığ

Şapka Yapılışı

 • 6 zincir çekilir, 10 tane sık iğne doldurulur.
 • 2.sıra için her deliğe çift batılır.
 • 3.sıra her deliğe tek batılır.
 • 4.sıra 2 tek 1 çift batılır.
 • 5.sıra her deliğe tek batılır.
 • 6.sıra 2 tek 1 çift batılır.
 • 7.sıra her deliğe tek batılır.
 • 8.sıra 2 tek 1 çift batılır.
 • Sonrasında 11 sıra her deliğe tek batırılarak örülür. 3 sıra farklı bir renk kullanılarak bant yapılır.

Şapkanın Terek Kısmı Yapılışı

 • 1.sıra 2 tek 1 çift
 • 2.sıra her deliğe tek
 • 3.sıra her deliğe tek
 • 4.sıra her deliğe tek

Şapka Nasıl Yapılır Videosu


Örgü şapkamızın yapılışı Sibel Kavaklıoğlu‘nun hünerli ellerinden Deryanın dünyası programında kolayca nasıl yapıldığı yukarıdaki gibi anlatıldı. Sizler de şapkanızı örerek daha farklı bir şapkaya  sahip olabilirsiniz.

Derya Baykal Nurgün Tezcan Bere Yapımı

24 Kasım 2014 Derya Baykal‘ın  Deryanın dünyası programında Nurgün Tezcan’nın yaptığı örgü berenin yapılışını hem resimlerini hem de şapkanın nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalışacağım. Aşağıdaki resimlerde Nurgün Tezcanın beresi veya şapkası da diyebileceğimiz modelin yapılışı tam olarak anlatılmaktadır.Yapılışında hem büyükler için hem çocuklar için ölçüler verilmiştir. Bu modelden ister bere, ister bebek battaniyesi, ister yastık, ister yelek, ister atkı ya da her sırada farklı renkler kullanarak bereler şapkalar yapabilirsiniz ve sizde Derya Baykalın renkli rüyalarına katılabilirsiniz.

Berenin Yapılış Resimleri Modellerle

Derya Baykal ve Nurgün Tezcan Beresi Yapımı Anlatımı

 • 3 zincirle üst sıraya çıkın her trabzana ikişer trabzan yaparak tekrar 10 adet trabzan yapılacak 20 trabzan olacak şekilde örüleccek
 • 3 zincirle yukarı üst sıraya çıkın ve bu sefer 1 tanesine 2 li 1 tanesine de tek trabzan olacak şekilde yapınız
 • 3 zincirle yukarı üzt sıraya çıkın 1 tanesine tek 3 tanesine tek tek tek trabzan yaparak şapkanın enini 90 trabzan olacak şekilde çoğaltınız ve son sırasını sıksın diye sık iğne yaparak devam ediniz.
 • Çoğaltma işi bittikten sonra normal üstündeki bademlerin de yapmasını çok basit olacaktır.
 • Bere yani şapka kısmına (aynı trabzana) bir sık iğne, ilmek alın çakma sık iğne, ilmek alın iki kerede çekin, ilmek alın 3 kerede çıkın, ilmek alın 4 kerede çıkın yani 5 adet dolgu olacak şekilde devam edin ve 5. trabzana yine sık iğneyle tutturun.
 • Bir üst sıraya geçerken 3 zincir çektiğimiz yere 1 sık iğne ile tutturun, ilmek alın çakma sık iğne, ilmek alın iki kerede çekin, ilmek alın 3 kerede çıkın, ilmek alın 4 kerede çıkın yani her üst sıra bu şekilde yapılır.

Yukarıdaki adımları tekrarladığınızda deryanın dünyasında yapılan örgü bere veya örgü şapkamız bitmiş hale gelecektir.

derya-baykal-nurgun-tezcan-bere-yapimi-deryanin-dunyasi-1

Nurgün Tezcanın yaptığı berenin yapılış aşamasına ait tüm resimler ilk ve son halleri aşağıda sizlere sergilenmeye çalışılmıştır.

Kışlık Kombin 4

Krem ve siyahı sevenler için çok güzel bir kombin. Bu kışlık kombin de uzun siyah bot, Mavi kot pantolon siyahta olabilir, krem rengi kazak, deri mont, krem bere(şapka) ve siyah çanta. Bu kombin de yer alan ürünler bulunması zor olan bir ürün değildir. Hemen herkesin evinde vardır. Tüm yaş sınıfları bu kışlık kombini uygulayabilir. İsterseniz kombine uyacak şekilde takıda kullanabilirsiniz. Bu kombinin resmini aşağıda paylaştım bakabilirsiniz. Yorumlarınız bekliyoruz.

Kışlık Kombin 4

Yeni Şapka(Bere) modelleri

Farklı farklı şapka kullanmak isteyenleri çok güzel şapka modelleri paylaşacağım. Geçen sene murat boz beresi çok moda olmuştu bu sene farklı modelli bereler moda olacak. Genellikle kış aylarında bereler birden moda oluyor zaten. Birde 2014 yılına damga vuracak bere modeli  atkılı bere modelleri var.  Bu bere modeli ileri zamanlarda paylaşacağım. Aşağıya birkaç bere modeli paylaştım bakabilirsiniz. Bu modeller hakkında yorumlarınızı bekleriz.

 

Sonbahar Şapkaları

Havaların soğumasıyla elbiselerin ve aksesuarın değişme zamanı geldi. Bu değişime şapkadan başlayalım. Yazın kullandığımız şapka modeli ile aynı model kullanmaktadır. Sadece birisi yazlık birisi kışlık  yani kumaşı biraz daha kalın veya deri . Şıklık olarak yaz modelleri ile aynı. Sonbahar şapka modelleri genel olarak  bereler kullanılırdı. 2013-2014 kış sezonu daha şık ve kombine uygundur. Bu modeller hakkında resimleri aşağıda paylaştım. Bu model hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Şapkalı Örgü Yelek

Son bahar ayının gelmesiyle yelekler ve şapkalar ön plana çıkmaya başladı. Değişikliği sevenler için yepyeni bir model olan Şapkalı Örgü Yelek modeli paylaşacağım. İstediğiniz renkte ve desende örebilirsiniz. Sadece ana hatlarına bağlı kalmanız yeterlidir. Aşağıda resmi bulunmaktadır. Nasıl yapıldığını anlatan resimde bulunmaktadır. Hangi ip kullanacağı ve kaç numara tığ kurulacağı resimde yazmaktadır. Bu model hakkında görüşlerinizi bekleriz.

sapkalı-yelek

 

sapkalı-örgü-yelek

 

Çocuklar İçin Bere Modelleri

Çocuklar için müthiş tasarımlar. Çocuklarınız bu tasarımları görmesinler.  🙂 Aşağıdaki bereler çocuklar için özel tasarlanmış olum çizgi film ve hayvan karakterli içermektedir. On üç adet bere vardır bir birinden farklı eminin çocuğunuz bu modellerden biri sevecektir. Artık çocuğunuza bere kullandırmak daha çok kolay olacak hatta çıkarmayacak. Örümü hakkında hiç bir bilgim yok umarım aşağıdaki resimlere bakarak öre bilirsiniz. Bu modeller hakkında yorumlarınızı bekleriz.

Çiçekli Bere Yapılışı

Bere ailesine  bir yenisi daha eklendi, kış aylarının yaklaşması bereye olan ilgiyi artırdı. Çiçekli Bere modeli çok şık ve herkes  tarafından beğenilen bir model olmuştur. Aşağıda resimler tarafından yapılışı anlatılmıştır. Genellikle genç kızların tercih ettiği bir modeldir. Rengini istediğiniz gibi ayarlaya bilirsiniz. Yapılışı biraz zahmetlidir ki zahmete değecek bir modeldir. Yorumlarınızı bekleriz.

Şirin Bere Modelleri

Annelere ve büyük annelere çok iş düşüyor çocukların sevecekleri çok güzel Şirin Bere modellerini paylaşacağım. Artık çocuklara bere takmasına zorlayacaksınız çocuklar kendisi isteyecek bu bereyi takmak. Amaç çocuklara kandırmak. 🙂 Aşağıda hem erkekler için şirin, kızlar için şirine modeli bulunmaktadır. Şimdilik yapılışı hakkında bilgi veremedik eminim usta örücüler resimlerden modeli çıkarabilirler. Ve yorumlarınızı bekliyoruz.