Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Güneş yanığı yaz gelmesi ile hepimizin sağlık sorunu olmaya başladı. Güneşe ilk çıktığınız zaman ve denize girdiğiniz ilk günler özellikle bu yanıklar kendini hissettirmektedir. Güneş yanıkları özellikle çocuklar üzerinde etkisi ileri derecede görülmektedir. Bu yüzden öncelikle çocuklarımızı güneşten korumaya çalışmalıyız sonrasında ise hemen kendimizi güneşten koruma altına almak için söyleyeceğim önlemleri almanızı tavsiye ediyorum. Güneş yanığının belli başlı birkaç nedeni bulunmaktadır: güneşin altında uyuma, sahilde yapılan üstsüz gezintiler veya uzun süre güneş altında yapılan spor, oyun gibi farkına varılmadan yapılan bu etkinliklerde güneş yanmasına sebep olabilmektedir. Şu uzun yaz günlerinde etkisini gösteren güneş yanıkları özellikle kendini geceleri belli eder ve başlıca etkileri baş ağrısı, bulantı, yüksek ateş gibi belirtileri görülmektedir.

Güneş yanığı bulunması halinde cildinizde geceleyin buruşma ve kaşıntı olması normaldir. Güneş yağının maruz bırakmış olduğu sızıyı bir nebze olsun azaltıcı yöntemler hakkında yaklaşan sıcak günler öncesinde (kremler ve ilaçlar) sizlere bilgi vermek istedim. Böylelikle güneş yanıklarından az da olsa kurtulmuş olacaksınız.

Güneş yanığı görülmesi halinde alınabilecek önlemler

  1. Güneş yanığına alınabilecek olan krem Aloe Vera jeli çok çok iyi gelmektedir. Aloe Vera jel kremin nemlendirici özelliği ve hızlı bir iyileştirici olması ile güneşten yanan bölgelerinize yaklaşık olarak ilk gün 3 saatte bir sürebilirsiniz.
  2. Güneş yanığına bitkisel bir tedavi olarak da taze salatalık suyu ile yanık olan bölgeye sürdüğünüzde yanık olan bölge eski canlı görünümüne kavuşacaktır. Biraz da olsa yanığın ağrısını azaltacaktır.
  3. Elma sirkesinin çoğu hastalığa faydası olduğu gibi güneş yanığına da faydası vardır biz de elma sirkesini sulandırarak cildinize sürebilirsiniz yanma hissini azaltıcı etkiye sahiptir.
  4. Cilde çok faydası olan zeytin yağı ise cildinizi yumuşatır ve acıyı azaltır.
  5. Eğer bitkisel yollara ulaşma imkanınız yoksa olarak size tıp yöntemi önerim olan silverdin yanık kremidir. Silverdin yanık kremi özellikle benim de  faydasını gördüğüm en etkili kremdir eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.Güneş yanığına maruz kaldığınız ilk gün yaklaşık 3 saatte bir krem sürebilirsiniz ertesi günü acısının tamamen azaldığını hissedeceksiniz.
  6. Saymış olduğum ilk 5 maddede bulunan tedavileri evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer yanıklarla başınız çok dertte ise ise evinizde yoğurt ile tedavi etmek yerine en iyi çözüm yolu silverdin kullanmaktır.
  7. Eğer güneş yanıklarıyla birlikte ateşiniz de epeyce artmış ise doktora gitmenizde fayda vardır.
  8. Güneş yanıkları cildinizde sulu düğüm yaptıysa yani sulu kabarcıklar yaptıysa kesinlikle patlatmayınız.  Apse yapabilir cildinizde kalıcı lekelere neden olabilir.

Yukarıda sizler için güneş yanıkları ile ilgili başınıza gelebilecek tüm sorunlara ve çözüm yollarına değinmeye çalıştım. Bunların dışında aklınıza takılan sorular varsa yardımcı olabilmek için biz buradayız. Güneş yanıklarıyla ilgili sorularınıza cevaplayabiliriz. Sağlıklı ve mutlu günler dileyerek yazımı tamamlamak istiyorum.

Leave a Reply