Günümüzde Sevgililer Günü Nedir ve Neler Yapılır?

Sevigililer Günü deyip geçiyor, hatta kutluyor, srıf bu günel özel programlar, partiler ve daha birçok şeylere katılıyoruz. Peki tam olarak nedir bu sevgililer günü?

Sevgililer Gününde Neler Yapılır

Sevgililer Gününde Neler Yapılır

Tarihsel bir olay olarak 14 Şubat Sevgililer Günü, 1800 yılı civarlarınında Amerikalı Esther Howland‘ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Sevgililer Gününde Ne Yapılır?

  • Sevgililer gününde eskiden kalma adetlerden en bilineni eşe yada sevgiliye kart vermek veya göndermektir.
  • Eskiden Batı medeniyetlerinde ise genelde bu günlerde bu gönderilen kartları Sevgilisi olmayan kişiler yollardı ve içinde “Sevgilim olur musun?” diye yazardı. Bu imzasız kartı alan kişi de, gönderen kişiyi bulmaya çalışırdı.
  • Sevgililer gününde hemen hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu güne yani 14 Şubat’a özel, karşı cinse sevigisini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin en başında bildiğiniz gibi çiçekler ve çikolata gelir.
  • Sevgililer Gününde genelde çiftler başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en çok bilinen kutlamalardandır.
  • Çiftler, Sevgililer Günü’nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.
  • Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Dünyada Sevgililer Gününde Neler Oluyor?

Sevgililer günü, Hristiyan kökenli bayramlardan biri olduğu için bir çok müslüman ülkede hoş karşılanmamaktadır. Suudi Arabistan’da resmi olarak da kutlama etkinlikleri ve İslami olmayan bu Hristiyan Bayramının kutlanmasında kullanılan ürünlerin satışı ülkede yasaklanmıştır.

Leave a Reply