İbrahim Saraçoğlu’ndan İyi Fikir’e Açıkalamalar

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bahar yorgunluğu ve merak edilen diğer sorulara cevap vermek için TRT1 televizyonunda katıldığı İyi Fikir adlı programda açıklamalarda bulundu. Bahar yorgunluğuna uğramamak için ilk önerisi sabah taze sıkılmış portakal suyu içilmez demesi oldu. Çünkü sabah içilen portakal suyu gün içinde yorgunluk hissi verir dedi. Portakal suyunu da akşam içersek de uykusuzluk yapar bu yüzden sabah ya da akşam değil de gün içinde içilmeli ve günden bir bardak içmek yeterlidir.

 İbrahim Saraçoğlu İyi Fikir Programına Açıklamaları

Bir insanın 75 mb C vitaminine ihtiyacı vardır. Antioksidan özelliği de vardır C vitamininin ama fazlası zararlıdır. Fazla C vitamini ise böbrek taşına neden olabilir.

Diğer dokunduğu bir nokta ise E vitamini çok fazla alınmamalı demesi oldu.

Trt 1 İyi Fikir programı ve İbrahim Saraçoğlu

Sebzeler akan suda yıkanmalı. Suda bekletilen sebzeler mutlaka akan suda da yıkanmalı. Salataların içine ıspanak da eklemek çok faydalıdır.

Sebzeleri ve meyveleri doğrarken metal bıçak kullanılmamasına da değinen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu açıklamaları da ekledi : Sebze ve meyveleri doğrarken metal bıçak kullanmamak çok önemli. Besinlerin antioksidan özelliğini alıp faydasız yiyecekler haline getirir. Taze sebze ve meyvelerin metalle temas etmemesi çok önemli diyerek dikkatleri üzerine çekti.Dişleri beyazlatmak için bir tane çilek. Dişlerinizi beyazlatmak için çileği çiğneyip o çiğnediğiniz çilekle dişlerinizi fırçalayın.

Son olarak ise sebzelerin pişirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu: Sebzeleri pişirmek vitaminlerini azaltır ama tamamen yok etmemekle birlikte, pişirmekle kaybolmayan özellikleri de vardır.

Leave a Reply