İki Şekilde Giyilen Hırka Yapımı Derya Baykalla 1

Derya Baykal hırka modellerinden iki şekilde giyilen hırka yani hem tersi hem düzü giyilen hırka modelini yapımını anlatıyor. 17 Kasım 2014 Deryanın Dünyası programına atölyesine Nurgün Tezcan’ı konuk ederek hırkanın yapımını bizlere çok güzel bir şekilde anlattı. Aşağıda tersi ve düzü giyilebilen hırkanın yapımını anlatmaya çalıştım.
5-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykalla

Nurgün Tezcan, Deryanın Dünyası programında Derya Baykal’a tersi de giyilebilen hırkayı örerken bizlere bu şekilde poz veriyor.

1-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykalla

İki taraflı giyilen hırkamızın görüntüsü yukarıdaki gibi olacaktır. İki şekilde giyilen hırkanın yapılışına gelecek olursak.

İki şekilde giyilebilen hırkanın bir tarafı hırka tersini çevirince de yelek olarak giyilebiliyor. Bu modeli polardan ölçülerinde kesip yapılabilir. Bu yelek 38-42 bedene olur. Hırkayı düz haraşo örebilen herkes örebilir. Hangi iple yaparsanız yapın eni 70 cm olacaktır. İki şekilde giyilen hokus pokus hırkası 700 gr. orta kalınlıkta ip ve 7 numara şile önce 90 ilmek atın. 2 cm 1 ters 1 düz olarak lastik örülür. Lastikten sonra baştan başlayıp 68 ilmek düz örülür ve geriye kalan 22 adet ilmeği haraşo örülür ve 2 metre olduktan sonra 2 cm. lastik olarak bitirilir.

Ara lastik için: 50 cm. bu da 110 ilmek olarak bir ters bir düz lastik örülür bir ters bir düz ve 30 cm olunca ilmekler kapatılır.

İki şekilde giyilen hokus pokus hırkanın dikilişi ise 2 m. olan parçayı ikiye katlayarak ortayı bulalım, 50 cm olan parçayı da ikiye katlayıp ortasını bulalım ve iki ortadan dikelim.
Hırkanın Cep Kısmı: 26 ilmek atıp 3 cm. lastik örelim ve 11 cm. olduktan sonra da bitirelim.

6-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykalla

7-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykalla

8-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykalla

Yukarıda ise Derya Baykal iki şekilde giyilen hırkamızın nasıl yapılacağını anlatan kısım ve model üzerindeki ölçümler verilmektedir. Ayrıca hırkanın örgü şeması en sondaki resimde verilmiştir.

2-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-derya-baykal-nurgün-tezcan

3-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-deryanin-dunyasi

4-iki-sekilde-giyilen-hirka-yapimi-17-kasim-2014

Yukarıdaki resimlerde de hırkamızın sağ, sol ve ön taraftan görünüşlerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

One comment on “İki Şekilde Giyilen Hırka Yapımı Derya Baykalla

  1. Reply nazife sahin Oca 14,2015 19:31

    slm nurgun hanım bu kazağı verdığınız sayılarda yaptım ılk gıyımde guzel aynısı oluyor ama ıkıncı gıyımde boyu kısa mont gıbı oluyor anlayamadım…

Leave a Reply