İbrahim Saraçoğlu’ndan İyi Fikir’e Açıkalamalar

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bahar yorgunluğu ve merak edilen diğer sorulara cevap vermek için TRT1 televizyonunda katıldığı İyi Fikir adlı programda açıklamalarda bulundu. Bahar yorgunluğuna uğramamak için ilk önerisi sabah taze sıkılmış portakal suyu içilmez demesi oldu. Çünkü sabah içilen portakal suyu gün içinde yorgunluk hissi verir dedi. Portakal suyunu da akşam içersek de uykusuzluk yapar bu yüzden sabah ya da akşam değil de gün içinde içilmeli ve günden bir bardak içmek yeterlidir.

 İbrahim Saraçoğlu İyi Fikir Programına Açıklamaları

Bir insanın 75 mb C vitaminine ihtiyacı vardır. Antioksidan özelliği de vardır C vitamininin ama fazlası zararlıdır. Fazla C vitamini ise böbrek taşına neden olabilir.

Diğer dokunduğu bir nokta ise E vitamini çok fazla alınmamalı demesi oldu.

Trt 1 İyi Fikir programı ve İbrahim Saraçoğlu

Sebzeler akan suda yıkanmalı. Suda bekletilen sebzeler mutlaka akan suda da yıkanmalı. Salataların içine ıspanak da eklemek çok faydalıdır.

Sebzeleri ve meyveleri doğrarken metal bıçak kullanılmamasına da değinen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu şu açıklamaları da ekledi : Sebze ve meyveleri doğrarken metal bıçak kullanmamak çok önemli. Besinlerin antioksidan özelliğini alıp faydasız yiyecekler haline getirir. Taze sebze ve meyvelerin metalle temas etmemesi çok önemli diyerek dikkatleri üzerine çekti.Dişleri beyazlatmak için bir tane çilek. Dişlerinizi beyazlatmak için çileği çiğneyip o çiğnediğiniz çilekle dişlerinizi fırçalayın.

Son olarak ise sebzelerin pişirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu: Sebzeleri pişirmek vitaminlerini azaltır ama tamamen yok etmemekle birlikte, pişirmekle kaybolmayan özellikleri de vardır.

Bahar Yorgunluğunu Ne Geçirir?

bahar-yorgunlugunu-geciren-pratik-oneriler

Bahar gelmesiyle birlikte hemen arkasından bahar yorgunlukları denilen bahar hastalığı baş gösterir. Bahar yorgunluğunun bizde boy göstermesinin en önemli nedeni ise kış mevsimine alışan vücudun bahar mevsimine karşı yenik düşmesi diyebiliriz.

Özellikle soğuk havaların etkisini yitirdiği kıştan bahara geçerken bol vitamin almak ve beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekiyor ancak bu şekilde bir nebze de olsa bahar yorgunluğundan kurtulabiliriz. Bu dönemde yani bahar aylarında insan bünyesi özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyuyor.

bahar-yorgunlu-dert-degil

Peki bahar yorgunluğundan kurtulmak için neler yapmalıyız dersek hepsine tek tek maddeler halinde bakmaya çalışacağım. İşte, bahar yorgunluğundan kurtulmak için mutlaka bilmeniz ve bilip de yapmanız gerekenler:

  • Gün içinde en az 2 litre su içmeye çalışın.
  • Bu aylarda günde 1 defa bebek aspirini kullanabilirsiniz. Kanı durultmaya yarıyor böylelikle kıştan çıkan damarların, kanın daha rahat akmasını sağlar . Sizi uyuşukluk ve yorgunluktan kurtarır.
  • Alkol veya içki vs. kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltmaya çalışın
  • Bol bol egzersiz, yürüyüş ve spor yapmaya çalışın.
  • Hareketli ve canlı olmaya çalışın, 30 – 45 dakikalık yürüyüşler yapın.
  • Güneş altında vakit geçirin.

bahar-yorgunluguda-neymis

 • Stres ve kaygı dolu ortamlardan uzak durup sakin ve mutlu olabileceğiniz yerlerde vakit geçirin.
 • Güne erken uyanmak özellikle bahar yorgunluğunu atmak açısından çok önemlidir.
 • Uyku saatine dikkat etmek gerekiyor. Yani uyku düzeninizi bozmamaya çalışın ve yatmadan önce sıkıntılı konuları aklınızdan uzaklaştırın, hoşunuza giden konuları düşünün.
 • Kendinizi psikolojik olarak yorgunluğa, uyuşukluğa teslim etmeyin. Ben güçlüyüm, istediklerimi yapabilirim deyin ve dış dünya ile daha kolay baş etmeye çalışın bu şekilde faydalı olduğunu göreceksiniz. Hem kendinize hem de çevrenize..
 • Eğer sürekli olarak, ilerleyici bir şekilde enerji kaybı ve bitkinlik sorunu yaşıyorsanız, bu sorunun çözümü için tıbbi yardım (doktora başvurmak gerekebilir) istemelisiniz.

Kendinize özellikle şu bahar aylarında dikkat edin, yorgunluktan kurtulun ve sallanıp kendinize gelin.

Oruçta Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Oruç tutup da kilo almaktan şikayet edenler için birkaç önerimiz olacak. Özellikle ramazan ayında kilo vermemiz gerekirken biz aksine kilo alıyoruz. Başlıca nedenler çok yemek yemek, et ve doyurucu ürünlere yüklenmek bizi kiloya itiyor. Ayrıca hareketsiz durmakta bunların nedenleri içinde.

Orucun gelmesiyle birlikte oruç tutan insanların günlük beslenme şekli ve yemek yeme sayısı değişir. Üç öğün olan günlük beslenme ikiye düşerken, özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek tüketimi artar. Buna karşılık sebze, meyve ve beyaz et tüketimi azalır. Oysa, unutmamak gerekir ki ramazan, bayram, tatil ne olursa olsun günlük almamız gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranları değişmez.

Oruçta Kilo Almama

Oruçta Risk Grubu Kimlerdir?

Emziren anneler ve hamileler için uzun süreli açlık tavsiye edilmiyor. Çocuklar günlük enerji kullanımı ve gelişmekte olan vücut yapıları sebebiyle bu yılki sıcak havalar da göz önünde tutulduğunda oruç tutmak konusunda riskli gruptadır. Özellikle dokuz yaşın altındaki çocuklar oruç tutmamalı.Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullanması gerekenler mutlaka ilaç saatleri ve dozuyla uzun süreli açlığı hekimlerine danışmalı. 65 yaş üstü olanlar, böbrek hastaları ve diyalize bağımlı olanlarla, kan şekerinde ani düşme (hipoglisemi) sorunu olanlar oruç tutma konusunda risk altındadır.Oruçta Emziren Anneler

Şeker hastaları, özellikle insüline bağımlı olanların mutlaka hekime danışması ve ardından bir beslenme uzmanı tarafından günlük beslenme planını alması gereklidir. Mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar, uzun süreli açlık ve ardından boş mideye yenilen yemekler sindirim güçlüğü yaratabilir.

Oruçta Şeker Hastaları

Oruç Tutarken Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler

Sakın gece yatarken niyet edip uyumayın, mutlaka sahura kalkın. İftarda midenizi çok doldurup tüm gün yemeniz gerekenleri tek bir öğüne sığdırmayın. Bol su içmeyi unutmayın. Tatlı tercihlerinizi sütlü tatlı olarak yapın. Meyve ve sebze tüketiminizi artırın. Haftada iki kez sütlü tatlı tüketip diğer günlerde meyve veya kuru meyveyi tatlı olarak kullanın.İftardan 1- 2 saat sonra hafif yürüyüş yapmaya çalışın. İftariyelikler genelde yüksek yağ içerir, bu sebeple her gün tek bir seçim yapın. Örneğin bir gün tereyağı – bal diğer gün 2-3 dilim sucuk sonraki gün peynir-zeytin gibi. Yemeklerin suyunu tüketmemeye çalışın bu şekilde daha az yağ almış olursunuz. Yavaş yemeye çalışın ve mutlaka iyi çiğneyin. Sıvı ihtiyacını karşılamak için az şekerli komposto veya şeker yerine bal ilave edilmiş soğuk içecekler tercih edin.Oruçta Şeker Tatlıları

Oruçta Sahur Mutlaka Yapılmalı

Günlük hayatımızda nasıl azar azar, sık sık beslenmek gerekiyorsa ramazanda bunu sürdürmeliyiz. Gün boyunca alamadığımız besin unsuru ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun için öğün sayısı artırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalı. Sahurda bol su içilmeli, aşırı yağ ve tuzlu besinler tüketilmemeli. Sahurda sadece su içerek niyetlenmek veya gece yiyip yatmanın son derece zararlı olduğu unutulmamalı. Bu sebeple sahurda protein içeren süt içilmeli, yoğurt, peynir gibi gıdalar yenmeli, kan şekerinin düşmesini önlediği için yanına mutlaka ekmek eklenmeli.

Yiyecek olarak da çorba, az yağlı yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır. Oruç tutulan günlerde yaklaşık 16 saat açlıkla karşı karşıya kalınacak. Bu süre içinde kan şekeri düşer. Eğer insan sahura kalkmıyorsa kan şekerinin düşüşü günün erken saatlerinde başlar. Bu sebeple az ve sık beslenme ilkesi, kan şekerini dengelemek için mutlaka uygulanmalıdır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Güneş yanığı yaz gelmesi ile hepimizin sağlık sorunu olmaya başladı. Güneşe ilk çıktığınız zaman ve denize girdiğiniz ilk günler özellikle bu yanıklar kendini hissettirmektedir. Güneş yanıkları özellikle çocuklar üzerinde etkisi ileri derecede görülmektedir. Bu yüzden öncelikle çocuklarımızı güneşten korumaya çalışmalıyız sonrasında ise hemen kendimizi güneşten koruma altına almak için söyleyeceğim önlemleri almanızı tavsiye ediyorum. Güneş yanığının belli başlı birkaç nedeni bulunmaktadır: güneşin altında uyuma, sahilde yapılan üstsüz gezintiler veya uzun süre güneş altında yapılan spor, oyun gibi farkına varılmadan yapılan bu etkinliklerde güneş yanmasına sebep olabilmektedir. Şu uzun yaz günlerinde etkisini gösteren güneş yanıkları özellikle kendini geceleri belli eder ve başlıca etkileri baş ağrısı, bulantı, yüksek ateş gibi belirtileri görülmektedir.

Güneş yanığı bulunması halinde cildinizde geceleyin buruşma ve kaşıntı olması normaldir. Güneş yağının maruz bırakmış olduğu sızıyı bir nebze olsun azaltıcı yöntemler hakkında yaklaşan sıcak günler öncesinde (kremler ve ilaçlar) sizlere bilgi vermek istedim. Böylelikle güneş yanıklarından az da olsa kurtulmuş olacaksınız.

Güneş yanığı görülmesi halinde alınabilecek önlemler

 1. Güneş yanığına alınabilecek olan krem Aloe Vera jeli çok çok iyi gelmektedir. Aloe Vera jel kremin nemlendirici özelliği ve hızlı bir iyileştirici olması ile güneşten yanan bölgelerinize yaklaşık olarak ilk gün 3 saatte bir sürebilirsiniz.
 2. Güneş yanığına bitkisel bir tedavi olarak da taze salatalık suyu ile yanık olan bölgeye sürdüğünüzde yanık olan bölge eski canlı görünümüne kavuşacaktır. Biraz da olsa yanığın ağrısını azaltacaktır.
 3. Elma sirkesinin çoğu hastalığa faydası olduğu gibi güneş yanığına da faydası vardır biz de elma sirkesini sulandırarak cildinize sürebilirsiniz yanma hissini azaltıcı etkiye sahiptir.
 4. Cilde çok faydası olan zeytin yağı ise cildinizi yumuşatır ve acıyı azaltır.
 5. Eğer bitkisel yollara ulaşma imkanınız yoksa olarak size tıp yöntemi önerim olan silverdin yanık kremidir. Silverdin yanık kremi özellikle benim de  faydasını gördüğüm en etkili kremdir eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.Güneş yanığına maruz kaldığınız ilk gün yaklaşık 3 saatte bir krem sürebilirsiniz ertesi günü acısının tamamen azaldığını hissedeceksiniz.
 6. Saymış olduğum ilk 5 maddede bulunan tedavileri evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer yanıklarla başınız çok dertte ise ise evinizde yoğurt ile tedavi etmek yerine en iyi çözüm yolu silverdin kullanmaktır.
 7. Eğer güneş yanıklarıyla birlikte ateşiniz de epeyce artmış ise doktora gitmenizde fayda vardır.
 8. Güneş yanıkları cildinizde sulu düğüm yaptıysa yani sulu kabarcıklar yaptıysa kesinlikle patlatmayınız.  Apse yapabilir cildinizde kalıcı lekelere neden olabilir.

Yukarıda sizler için güneş yanıkları ile ilgili başınıza gelebilecek tüm sorunlara ve çözüm yollarına değinmeye çalıştım. Bunların dışında aklınıza takılan sorular varsa yardımcı olabilmek için biz buradayız. Güneş yanıklarıyla ilgili sorularınıza cevaplayabiliriz. Sağlıklı ve mutlu günler dileyerek yazımı tamamlamak istiyorum.

Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutmalı mı?

Ramazan ayı geldi ve oruç tutanlar ve tutmak isteyenlerin soruları oldukça artmaya başladı. Bunların başında da hamile bayanlar oruç tutmalı mı ikincisi ise emzirenler oruç tutmalı mı olarak geliyor. Hamile bayanlar oruç tutabilir mi sakıncası var mı peki ya emziren anneler oruç tutmalı mı bu sorular hep akla takılıyor. Bizler de sizler için araştırıp cevap bulmaya çalıştık. Hamile iken oruç tutmak sakıncası nedir peki emziren anneler için sakıncası nedir hepsine cavap bulabileceksiniz.

Uzun süreli açlığın kan şekerini düşürerek anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etileyebilir; ‘Hamileyseniz mutlaka hekiminize başvurun ve onun önerisine göre hareket edin. Çünkü hamileliğin ilk 3 ve son 3 ayındaki beslenme şekliniz direkt bebeğinizin gelişimini etkiler. Emziren bir anne iseniz bebeğinizin hangi dönemde olduğu çok önemli. Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütüyle besleyeceğiniz için; kilo alımını ve sütünüzde gözle görülür bir azalma olup olmadığını kontrol edin. Bebeğiniz 6 aydan büyükse, ek besinlerle takviye yapabileceğiniz için rahatlıkla oruç tutabilirsiniz. Ama yine de dengeli beslenmeye dikkat edin.’ diye konuştu. Hamile veya emziriyorsanız bu önerileri dikkate alın.

 • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
 • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
 • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
 • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
 • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
 • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
 • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
 • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
 • Özellikle emziriyorsanız sütünüzün azalmaması için 3 litre veya daha fazla su için.

Oruçta Dudak Kuruması ve Tedavi Yöntemleri

Ramazan ayının girmesi ve tutulan oruçlar itibariyle vücut bir hayli susuz kalıyor ve bundan dudaklar da nasibini alıyor.  Özellikle susuzluktan dolayı dudak kuruması problemiyle çok karşılaşmaktayız. Dudak kuruluğu nedir, dudak kuruması nasıl geçer, dudak kurumasına karşı alınacak önlemler nelerdir tek tek inceleyeceğiz.  Dudak kuruması, dudak kuruması ve oruç bağlantısını, dudak kurumasına ne iyi gelir sizlere madde madde yazarak açıklamaya çalıştım umarım faydasını görürsünüz.

Dudak kuruluğu özellikle kadınlarda görülen bir sıkıntıdır. Dudakların kuruması aynı zamanda dudak çatlaklarına da neden olabilir. Bu nedenle dudakların kurumasını engellemek, büyük oranda dudak çatlaması şikayetlerinin de önüne geçen bir doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Dudak kurumasını önlemek için alınabilecek tedbirler nelerdir şimdi bunlara göz atalım.

 1. Dudak kuruluğuna karşı öncelikle dudak nemlendiricisi adı verilen bakım ürünlerini kullanmanız gerçekten çok işe yarayacaktır. Dudak nemlendiricilerini çantanızda taşıdığımız cilt bakım ürünlerinin başında gelir. Ancak adına kanarak dudak nemlendiricilerinin hepsinin dudakların nem kaybını engellediğini söyleyemeyiz. Kalitesiz malzemeden üretilen dudak nemlendiricileri bırakın dudağı nemlendirmeyi, dudak ile dış ortam arasında adeta bir set görevi görmekte ve su içtiğimizde dudakların ıslanarak nemlenmesine mani olabilmektedir. Bu durum aynen arabaların kaportalarına veya mobilyalarımıza çektiğimiz cilanın yaptığı etkinin benzerini yapmaktadır. Peki ne yapmak gerekir. Öncelikle dudak nemlendiricisinin içerisinde e vitamini, emu yağı, ve bitkisel yağlardan oluşup oluşmadığına bakmamız gerekecektir. Bu da aslında doğrudan kaliteli malzeme ile yapılıp yapılmadığı sorusunun yanıtı olmaktadır.
 2. Dudak kurumasının nedenleri arasında B vitamini, demir veya esansiyel yağ eksikliği de önemli bir yer tutmaktadır. Bu minerallerin ve vitaminlerin eksikliği neticesinde dudaklarda kuruma ve derin çatlaklar oluşabilir. Öncelikle bir kan testi yaptırıp vücudunuzun hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra buna özel bir multi vitamin takviyesi yapmanız yararlı olacaktır.
 3. Bol su içmek ve sıvı tüketmek dudak kurumasına en doğal çözüm ve tedavi manasına gelmektedir. Bu bakımdan günlük olarak asgari 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz
 4. Şayet su tüketmenize rağmen dudaklarınızda kurumalar geçmiyorsa bu durumda dudaklarınızı ıslak bir bezle ıslatak ta işe yarayabilir.
 5. Dudak yalama alışkanlığınız varsa bunu terk etmeye çalışın. Dudak yalandığında hem kurumaya hem de çatlamaya davetiye çıkarmaktasınız.
 6. Dudakları ısırmak, kemirmek veya yolmak gibi tikler ve alışkanlıklar da dudak kuruluğu nedenleri arasındadır.
 7. Dudaklarda kuruma ve çatlama neticesinde ortaya çıkan pullanmaları ve ölü hücreleri yumuşak bir diş fırçasını dudaklara hafifçe sürerek temizleyebilirsiniz. Dudağın iç kısmındaki canlı deri ve hücreler daha nemli ve genç oldukları için dudak kurumasına karşı daha fazla dirençli olmaktadırlar.
 8. Kullandığınız rujların dudak nemlendiriciler gibi kremli olması da dudakların kurumasına karşı etkili olan bir diğer çözümdür.
 9. Son zamanlarda dudak kuruması için damla da oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Dudak kuruması için ilaç kullanacaksanız bunun doktor kontrolünde ve reçetesinde olması sağlığınız için önem arz etmektedir.

[ad#orta]

Bu yazı modavari.com sitesi sağlık bölümü tarafından dudak kuruluğuna ne iyi gelir, dudak kuruluğunun nedenleri, dudak kuruluğu için krem, dudak kurumasına çözüm, dudak kuruması neden olur, dudak kuruması nedenleri, dudak kurumasına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır. Sizlerde dudak kuruması hakkında yorumlarınızı yazabilir veya aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

Yağlı Saçlardan Kurtulmanın Yolları

Kadınların ve erkeklerin kâbusu olan saçta yağlanma son bulmak için aşağıdaki formülü uygulayınız. Yaptığımız araçtırmalarda işe yarayan bir formül olduğunu öğrendik. Ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Okumaya devam et Yağlı Saçlardan Kurtulmanın Yolları

Adet Kanaması Gecikmesinin Nedenleri

Kadınlarda düzenli olarak görülen adet kanaması (regl), bazı kadınlarda erken, bazı kadınlarda ise geç görülebiliyor. Adet kanamasının erken gözükmesinin veya adet kanamasının geç gözükmesinin birden çok nedenleri olabilir. Bayanlarda genellikle 28-30 günde bir adet görülür. Bazı kadınlarda ise bu düzen 1 hafta erken veya 1 hafta geç olarak görülür ki bu da sağlık açısından normal sayılır. Okumaya devam et Adet Kanaması Gecikmesinin Nedenleri

Lush Herbalism, Aydınlatıcı ve Leke Giderici

Merhabalar, bayanlar. Bugün sizlere Lush‘un en sevilen ürünlerinden olan, Herbalism‘i tanıtacağım. Cilt bakımı üzerine aydınlatıcı ve leke giderici üründür. Okumaya devam et Lush Herbalism, Aydınlatıcı ve Leke Giderici

Maydanoz Suyu İle Zayıflanır mı?

Maydonoz suyu ile zayıflama nasıl olur deyince hemen hemen birçok kişi saçma bulacaktır. Ben de bunun üzerine bir araştırma yaptım ve doğruluğunu ispatlamaya çalıştım ve gerçekten de işe yarıyormuş, işte detayları… Okumaya devam et Maydanoz Suyu İle Zayıflanır mı?