Oruçta Dudak Kuruması ve Tedavi Yöntemleri

Ramazan ayının girmesi ve tutulan oruçlar itibariyle vücut bir hayli susuz kalıyor ve bundan dudaklar da nasibini alıyor.  Özellikle susuzluktan dolayı dudak kuruması problemiyle çok karşılaşmaktayız. Dudak kuruluğu nedir, dudak kuruması nasıl geçer, dudak kurumasına karşı alınacak önlemler nelerdir tek tek inceleyeceğiz.  Dudak kuruması, dudak kuruması ve oruç bağlantısını, dudak kurumasına ne iyi gelir sizlere madde madde yazarak açıklamaya çalıştım umarım faydasını görürsünüz.

Dudak kuruluğu özellikle kadınlarda görülen bir sıkıntıdır. Dudakların kuruması aynı zamanda dudak çatlaklarına da neden olabilir. Bu nedenle dudakların kurumasını engellemek, büyük oranda dudak çatlaması şikayetlerinin de önüne geçen bir doğal bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Dudak kurumasını önlemek için alınabilecek tedbirler nelerdir şimdi bunlara göz atalım.

  1. Dudak kuruluğuna karşı öncelikle dudak nemlendiricisi adı verilen bakım ürünlerini kullanmanız gerçekten çok işe yarayacaktır. Dudak nemlendiricilerini çantanızda taşıdığımız cilt bakım ürünlerinin başında gelir. Ancak adına kanarak dudak nemlendiricilerinin hepsinin dudakların nem kaybını engellediğini söyleyemeyiz. Kalitesiz malzemeden üretilen dudak nemlendiricileri bırakın dudağı nemlendirmeyi, dudak ile dış ortam arasında adeta bir set görevi görmekte ve su içtiğimizde dudakların ıslanarak nemlenmesine mani olabilmektedir. Bu durum aynen arabaların kaportalarına veya mobilyalarımıza çektiğimiz cilanın yaptığı etkinin benzerini yapmaktadır. Peki ne yapmak gerekir. Öncelikle dudak nemlendiricisinin içerisinde e vitamini, emu yağı, ve bitkisel yağlardan oluşup oluşmadığına bakmamız gerekecektir. Bu da aslında doğrudan kaliteli malzeme ile yapılıp yapılmadığı sorusunun yanıtı olmaktadır.
  2. Dudak kurumasının nedenleri arasında B vitamini, demir veya esansiyel yağ eksikliği de önemli bir yer tutmaktadır. Bu minerallerin ve vitaminlerin eksikliği neticesinde dudaklarda kuruma ve derin çatlaklar oluşabilir. Öncelikle bir kan testi yaptırıp vücudunuzun hangi vitaminlere ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra buna özel bir multi vitamin takviyesi yapmanız yararlı olacaktır.
  3. Bol su içmek ve sıvı tüketmek dudak kurumasına en doğal çözüm ve tedavi manasına gelmektedir. Bu bakımdan günlük olarak asgari 2 litre su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz
  4. Şayet su tüketmenize rağmen dudaklarınızda kurumalar geçmiyorsa bu durumda dudaklarınızı ıslak bir bezle ıslatak ta işe yarayabilir.
  5. Dudak yalama alışkanlığınız varsa bunu terk etmeye çalışın. Dudak yalandığında hem kurumaya hem de çatlamaya davetiye çıkarmaktasınız.
  6. Dudakları ısırmak, kemirmek veya yolmak gibi tikler ve alışkanlıklar da dudak kuruluğu nedenleri arasındadır.
  7. Dudaklarda kuruma ve çatlama neticesinde ortaya çıkan pullanmaları ve ölü hücreleri yumuşak bir diş fırçasını dudaklara hafifçe sürerek temizleyebilirsiniz. Dudağın iç kısmındaki canlı deri ve hücreler daha nemli ve genç oldukları için dudak kurumasına karşı daha fazla dirençli olmaktadırlar.
  8. Kullandığınız rujların dudak nemlendiriciler gibi kremli olması da dudakların kurumasına karşı etkili olan bir diğer çözümdür.
  9. Son zamanlarda dudak kuruması için damla da oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Dudak kuruması için ilaç kullanacaksanız bunun doktor kontrolünde ve reçetesinde olması sağlığınız için önem arz etmektedir.

[ad#orta]

Bu yazı modavari.com sitesi sağlık bölümü tarafından dudak kuruluğuna ne iyi gelir, dudak kuruluğunun nedenleri, dudak kuruluğu için krem, dudak kurumasına çözüm, dudak kuruması neden olur, dudak kuruması nedenleri, dudak kurumasına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır. Sizlerde dudak kuruması hakkında yorumlarınızı yazabilir veya aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz.

Leave a Reply