Saç Dökülmesinin Nedenleri – Yazı Dizisi

Saç dökülmesi her insanın başına gelen tatsız sağlık sorunlarından biri diyebiliriz. Kadın, erkek ayrımı yapmadan herkesin başına gelebilen saç dökülme problemi ülkemizde yapılan istatistiklere göre her 3 kişiden birinin sorunu haline gelmiş göstermektedir. Kullanılan ilaçlar olsun, bazı şampuanlar olsun, radyasyon falan derken saç dökülmesinin birden çok nedeni olduğu görülmektedir. Sizlere saç dökülmesinin nedenleri ile ilgili bir yazı dizisi hazırlıyoruz. Yazımızda öncelikle kısa kısa bilgiler verip sonrasında her bir nedenle ilgili saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler olsun, tedavi yöntemleri olsun ayrı ayrı detaylıca incelenecektir.

Saçlarınız Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin bilmenin yolu beyaz bir yastıkta yatmaktan geçer, sabah kalktığınızda yastığınızın üstünde bir miktar dökülmüş saç olması normaldir fakat bunların aşırıya kaçtığını düşünüyorsanız yazımızın devamını okumanızda fayda var. Peki şu soruyu duyar gibiyim günde ne kadar saç dökülmesi normal diyeceksiniz. Hemen cevabını vereyim, günde 50-100 arası saç dökülmesi normal kabul edilir fakat mevsimden mevsime (özellikle bahar mevsiminde saç teli dökülme sayısı 200’lere kadar çıkabiliyor) psikolojik durumlara kadar bunlar değişiklik gösterir. Ayrıca 50-100 deyince telaş etmeyin yenisi çıkıyor dökülenlerin yerine.

Yaşadığınız saç dökülmeleri Hormonal düzensizlik, kansızlık, tiroit bezi fonksiyonlarının sağlıklı işlememesi, yaşanan yoğun stres, diyette verilen hızlı kilolar gibi etmenler saç dökülmesini de beraberinde getirir. .Bu nedenlerden dolayı günlük saç kaybı 300-400 telle kadar çıkabilir. Daha öncede dediğim gibi saç derisi sağlıklı ve genel sağlık anlamında her koşul düzgünse dökülen saçlar tekrar geri gelecektir.

Saç Neden Dökülür

Şimdilik saç dökülmesi ile ilgili kısa bir giriş yazısı yaptık, sonraki yazımızda saç dökülmesiyle ilgili doğru bilinen yanlışlardan bahsedip, saç dökülmesinin nedenlerine detaylıca inceleme fırsatı bulacağız. Görüşmek üzere…aslında bir kayıp değildir çünkü saçın bir ömrü vardır ve her gün belli sayıda saç teli dökülmesi normaldir. Burada önemli olan nokta saç kaybının nedenidir.

Leave a Reply